Pierwszy koronawirus został odkryty pół wieku temu

Aktualizacja: 25 maj 2020

Autor: prof. dr hab. Wiesław Kozak


Dokonała tego w roku 1963 June Almeida, Szkotka, pracująca wówczas w Ontario Cancer Institute w Toronto (Kanada).


June zafascynowana obserwacjami najdrobniejszych cząstek patogennych widocznych pod mikroskopem elektronowym, zastanawiała się jak odróżnić "sprawcę" choroby od widocznych innych wirusów. Wpadła na prosty, acz rewolucyjny pomysł - zastosowała przeciwciała chorującego organizmu do "wymapowania" właściwego wirusa wywołującego badaną infekcję. Doskonaląc tę technikę Almeida przedstawiła obrazy wielu wirusów wywołujących znane już poniekąd choroby, np. różyczkę (rubella).


Pracując nad przyczyną wirusowego zapalenia oskrzeli (bronchitis) u kurcząt, zaobserwowała nie znany dotychczas rodzaj wirusa -- cząsteczkę otoczoną czymś, co przypominało słoneczne halo. Jednak nie udało jej się wówczas opublikować pracy opisującej nowy rodzaj wirusa. Recenzenci manuskryptu zgodnie argumentowali, że przedstawione zdjęcia spod mikroskopu elektronowego są artefaktami.

W 1964 r. Almeida przeniosła się z Toronto do Londynu, do pracy w St. Thomas's Hospital Medical School. Przedstawiono jej do identyfikacji próbki pobrane od kilkunastoletniego chłopca cierpiącego na chorobę podobną do grypy.


Stosując swoją technologię, Almeida stwierdziła, że przyczyną jest taki sam wirus, jak uprzednio obserwowany w przebiegu zapalenia oskrzeli u kurcząt. Nie było już wątpliwości, że nie jest to artefakt. Dzięki halo wokół cząsteczki wirusa, June Almeida nazwała ten nowo-odkryty patogen coronavirus (corona z łaciny - otoczka wokół Słońca).

128 wyświetlenia0 komentarz